Muzeum českého granátu

Otevírací doba: Po-Ne 10:00 - 21:00 h.

Vstupné: Dospělí: 250 Kč, Senioři / ZTP / studenti (ISIC): 185 Kč,
Děti do 6 let zdarma, do 15 let: 125 Kč, rodina: 560 Kč (2 dospělí + 2 děti)

Dopravní spojení: Metro A Staroměstká, tramvaj č. 17 nebo 18 Karlovy lázně

Další informace: www.mcgp.cz  (e-mail: info@mcgp.cz)

Něco málo o muzeu
Muzeum českého granátu je jedinečnou expozicí unikátních šperků
a předmětů zdobených výhradně českými granáty. Kolekce představuje ucelený průřez šperkařstvím od raných dob, kdy se český granát začal při výrobě šperků používat, až do počátku dvacátého století.

Muzeum českého granátu nabízí také setkání s historií těžby granátů v českých zemích. Seznámíte se s lokalitami a technologiemi těžby českých granátů, způsoby jejich broušení a dalšího zpracování. K vidění je například starý brus z poloviny 18. století. Dozvíte se také něco
o energetických účincích českých granátů a jejich léčebné síle.

Muzeum českého granátu nabízí ke koupi originální dobové šperky zdobené českými granáty včetně certifikátu jeho původu a pravosti. Na památku si můžete také vybrat některý z mnoha originálních upomínkových předmětů.

Návštěva muzea českého granátu je určena milovníkům historie, šperků
a řemesel a nabízí zajímavý zážitek i návštěvníkům z řad široké veřejnosti včetně turistů, kteří zavítají do Prahy.

Kde nás najdete?
Muzeum naleznete pár kroků od Karlova mostu, v samém srdci Starého Města. Dojedete sem metrem A na stanici Staroměstská nebo tramvajemi č. 17 a 18 také do stanice Staroměstská. Odtud se vydejte směrem k Národnímu divadlu a na úrovni Karlova mostu zabočte doleva.

Adresa: Karlova 186/8, 110 00, Praha 1 – Staré Město

 
   

Historie
Granáty patří bezesporu mezi nejstarší známé nerosty a zároveň mezi drahé kameny v nejstarších dobách užívané k ozdobným a rituálním účelům. Zmínku o nich najdeme již v Peri lithon, díle řeckého filosofa Theofrasta z Efesu (372–287 př. n. l.). O granátech se dále zmiňuje známý římský polyhistor Gaius Plinius Secundus (23–79 n. l.) ve své 37svazkové encyklopedii Naturalis historia, kde je označoval jako „carbunculus“ (nejspíše se tehdy jednalo o almandiny). Známy byly rovněž ve starověkém Řecku a Římě, v Kartágu a dalších kulturních zemích severní Afriky.

 

Fotografie Prahy

  Tip    Zkrášlete si svůj domov pěkným fotoobrazem Prahy

(c) Michal Němejc  |  michal@kamvpraze.info  »  prodej fotografií

NÁŠ TIP: Vyrazte na Kokořínsko, lenošte na plážích Kalábrie, a nebo si prohlédněte fotografie. Naši fotografové jsou vám k dispozici.

Partneři webu:  Fotky Prahy, Panorama Prahy, Krásy Čech, Karlův most